شکم مصنوعی مخصوص بارداری
مارس 29, 2016
اکتبر 3, 2022

پروتز دست مصنوعی

عنوان : پروتز دست مصنوعی

توصیف : ساخت بهترین پروتز دست مصنوعی برای معلولین و کسانی که قطع عضو شده اند در تهران با هزینه و قیمت مناسب برای خرید

پیشرفت های اخیر در زمینه تکنولوژی ، مواد و طراحی موجب  یک جنبش در تولید پروتز های دست و ساخت جدید ترین نسل این پروتز ها شده است . کاینیک مت با سازندگان پروتز در سرتاسر جهان برای کمک به طراحی ؛ تست و بهینه سازی محصولات جدید همکاری دارد .

تکنولوژی های نوین برای ساخت پروتز ها در زمینه های بسیاری در حال پیشرفت هستند ، از جمله : ساخت دست مصنوعی با مفصل چند گانه ، ایجاد الگوهای اختصاصی برای مشت کردن انگشتان ، ساخت سفارشی  انگشت های الکتریکی ، نوآوری در تکنیک های طراحی که به طور چشمگیری قابلیت فرد برای استفاده از پروتز را بهبود دهد و ساخت پروتز های سفارشی با سطح سیلیکونی برای سازگار شدن هر چه سریع تر فرد با پروتز .

این تکنولوژی ها برای افرادی که به استفاده از این پروتز ها وابسته هستند آینده ای هر چه روشنتر را متصور می کند .

در سال های اخیر دانشمندان در ساخت پروتز های دست و پا برای افرادی که دچار قطع عضو شده اند ، قدم های بزرگی برداشته اند . آن ها سعی داشتند از طریق ایجاد کانال های عصبی حس لمس کردن را باز آفرینی کنند و در این راه با موانع زیادی رو به رو شدند . ممکن است سال ها طول بکشد تا این که تحقیقات در این زمینه کامل شود و رویای ساختن یک دست مصنوعی با قابلیت حس لمس کردن به واقعیت بپیوندد. هدف از تلاش برای ساخت این روبات اندام مصنوعی ساخت پروتزی است با بیشترین کاربرد است .

انگشت الکتریکی

انگشت های الکتریکی با آناتومی بسیار طبیعی و مشابه واقیعیت برای افرادی است که بخشی از دست آن ها قطع شده است . این انگشتان بسیار با دوام هستند و در مقایسه با دیگر انگشت های الکتریکی ساخته شده که اندازه بزرگی دارند ، این انگشتان در اندازه های متناسب و واقعی درست شده اند . اندازه طبیعی این انگشت های الکتریکی موجب احساس راحتی برای افرادی است که در فعالیت های روزانه از آن ها استفاده می کنند .

این پیشرفت بزرگ در تکنولوژی امید بسیار بزرگی برای افرادی است که دچار قطع عضو شده اند .

اگر شما دست و پاهای سالمی دارید ، آن قدر خوشبخت هستید که قدر دان داشتن این نعمت باشید . بدن انسان یک شاهکار بیولوژیکی است و دست و پاها نیز مستثنا نیستند . برای مثال کارهای پیچیده و ظریفی را در نظر بگیرید که با دست خود انجام می دهید ، مانند خوشنویسی کردن یا نواختن ویولن. پاها نیز به همان اندازه شگفت آور هستند ، آنها به فرد اجازه می دهند که مسافت های طولانی را بدون احساس خستگی بدود و یا در سطوح بی ثبات راه برود .
با از دست دادن بخشی از دست یا پا ، کارایی ارزشمند آن ها نیز از دست می رود . قطع دست از بازو به دلیل بیماری یا آسیب به معنای ناتوانی در انجام کارها و فعالیت روزانه است  و برای کسی که بخشی از یک یا دو پای خود را از دست داده است ، این معنای ناتوانی در دویدن و راه رفتن است.

پروتز های دست و پا برای افرادی که دچار قطع عضو شده اند بسیار ارزشمند هستند. این پروتز ها به افراد برای بازیابی توانایی هایی که با قطع عضو از دست داده اند ، کمک می کنن.

هر چند دست و پاهای مصنوعی هنوز به نقطه ای نرسیده اند که کاملا کارایی دست و پای واقعی انسان را داشته باشند ، اما می توانند توانایی های قابل ملاحظه ای به افراد بدهند.

هر چند چالش های تکنولوژیکی زیادی هنوز بر سر راه دانشمندان قرار دارد ، قدم های بزرگی در زمینه ساخت پروتز ها در حال برداشته شدن است و دست و پاهای مصنوعی ساخته شده به طور فزاینده ای در حال شباهت پیدا کردن به دست و پاهای واقعی هستند .

انواع پروتز های دست مصنوعی

شش نوع پروتز مختلف برای افرادی با قطع عضو یا مشکل های مادر زادی در ناحیه دست ، وجود دارد.

انتخاب نوع پروتز به عوامل مختلفی بستگی دارد شامل : میزان قطع عضو ، شرایط قسمت باقی مانده از عضو ، خواسته های هر فرد در مورد پروتز ، ظاهر دلخواه پروتز ، مقتضیات فعالیت و کارهایی که فرد انجام می دهد و هزینه ساخت انواع پروتز .

هدف ما این است که به افرادی است که با نقص مادر زادی یا قطع عضو در ناحیه دست روبه رو هستند ، در مورد انواع پروتز های در دسترس آگاهی دهیم و به آن ها این فرصت را بدهیم که بهترین نوع پروتز که با سبک زندگی و نیاز های آن ها متناسب است را انتخاب کنند .معمولا افراد برای برآورده کردن تمام خواسته ها و نیاز هایشان به بیش از یک پروتز نیاز دارند.

۶ راهکار مختلف برای افرادی که دچار قطع عضو هستند وجود دارد :

نداشتن هیچ پروتز یا جایگزینی
پروتز های غیر فعال تنها به منظور زیبایی

پروتز های فعال با استفاده از نیروی بدن شخص

پروتز های مرکب

پروتز های ویژه انجام فعالیت های خاص

 

وجود چند موتور در انگشتان به فرد این اجازه را می دهد که دستان خود را در حالتی بسیار طبیعی و هماهنگ حرکت دهد و بتواند با آنها چیزی را در دست بگیرد. این موتور ها به گونه ای در پروتز تعبیه شده اند که وزن آنها به خوبی توزیع شود تا شخص احساس سبکی و راحتی داشته باشد .

ریزپردازنده های بسیار قوی موجود در پروتز ها به طور مداوم موقعیت انگشتان دیگر را تحت نظر دارند و از این طریق به فرد این امکان را می دهند که بر حرکات دست خود کنترل بسیار دقیق و قابل اطمینانی داشته باشد.

وجود ۴ الگوی حرکتی مختلف برای بسته شدن دست باعث می شود که فرد فعالیت های زیادی را به راحتی انجام دهد و با قابلیت کنترل سرعت حرکت دست امکان کنترل دقیق بر فعالیت هایی ظریف و حساس وجود خواهد داشت و فرد می تواند به طور مثال به همان راحتی که یک قوطی بزرگ را بر میدارد یک فنجان یا یک تخم مرغ را بردارد.

موقعیت قرار گرفتن انگشت شست قابل تنظیم است و سنسور های کار گذاشته در آن به فرد قابلیت انجام کارهای بیشتری را می دهد.

قابلیت مشت کردن خودکار باعث می شود هنگامی که سنسور ها دست بر روی جسمی سر می خورند بلافاصله انگشتان در حالت بسته شدن و آماده برای گرفتن آن شی قرار بگیرند .

وقتی انگشتان شما به بدن کسی یا به شیئی برخورد میکند به طور خودکار خم می شود و به دست شما حالت طبیعی  می دهد .

ساختار با دوام و مواد پیشرفته به کار رفته در این دست مصنوعی آن را برای بلند کردن اجسامی تا ۴۵ کیلو گرم قوی کرده است . پس شخص می تواند با خیال راحت از این دست برای بلند کردن اجسام سنگین استفاده کند.

طراحی خلاقانه شکل کف دست ، از پروتز در برابر ضربه های وارد شده حفاظت می کند همچنین سر انگشتان نرم و سطح عریض تر انگشت شست باعث بهبود سطح تماس دست با اشیا در هنگام بلند کردن آن ها شده است .

2 دیدگاه ها

  1. Farzad گفت:

    با عرض سلام من دست راستم قطع و همیشه از پروتز الکترونیک استفاده میکردم اما با پیشرفت تکنولوژی پروتز های هوشمند مثل i limbو michele angelo به بازار اومده ،من فقط میخواستم قیمت این پروتز را بدانم و از اخرین تکنولوژی دست مصنوعی باخبر ،ممنون ازشما

  2. سلام بنده هادی ترکاشوند مخترع دست مصنوعی هوشمند وچند نوع اندام مصنوعی دیگر که نمونه دست سازی از تکنولویژی متفاوتی که در ان به کاررفته است به صورت عملی قابل ازمایش است واز ناحیه مچ انگشتان وارنج قابل کنترل است واندامهای مصنوعی دیگر دنبال اسپانسر میگردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چت کنید
1
💬 سوال دارید؟
سلام 👋
چطور میتونیم کمکتان کنیم؟